Огляд знакових міжнародних подій “ПАНОРАМА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ” за період 12-18 березня 2011 р.
17 березня 2011 принесло проміжну розв’язку жорстокої лівійської кризи. Незважаючи на неповороткість міжнародних механізмів та організацій вони дійшли спільного знаменника в оцінках поведінки одіозного лівійського лідера, – і РБ ООН ухвалила рішення про заборону польотів над територією Лівії, тим самим втрутившись у політичній конфлікт «з багатьма невідомими». Конфлікт, який одні оглядачі оцінюють у традиціях «суверенітету», а інші – з точки зору гуманістичних цінностей, що стає новітньою традицією міжнародних взаємин. Попри те, ООН підтримала «усі можливі» заходи для захисту мирного населення, включно з авіаційними ударами по вірних Муамару Каддафі військових угрупуванням. За таке рішення РБ ООН проголосували 10 з 15 членів Ради. РФ, КНР та Німеччина утрималися, однак жоден із постійних членів РБ ООН не застосував «право вето». Резолюція РБ ООН також санкціонувала «замороження рахунків» компанії Libyan National Oil Corp та Центробанку Лівії (це – щонайменше близько двох $ млрд.). …Франція оголосила про рішення розпочати бойові дії проти режиму М. Каддафі вже через кілька годин після рішення РБ ООН. За кілька днів очікується приєднання до них збройних сил інших союзних Франції держав.
Натомість Лівія проігнорувала рішення і зухвало (як це й властиво здебільшого зарозумілим у своєму тиранстві авторитарним режимам) заявила, що Резолюція РБ ООН «не варта паперу, на якому вона написана». Вочевидь, те що відбулося лише підтвердило той факт, що світова спільнота вказала «лівійському полковнику» на «чорну мітку» і його доля (будемо сподіватися – політична) є вирішеною – жоден зі світових лідерів вже не відступиться від свого рішення і відтак історія Лівії тепер писатиметься новими авторами і у новому контексті світової дискусії. …«Дракон гине» під власною вагою зневаги до інших, – і тих, хто є лівійськими громадянами, і тих, хто не є, але вірний і відважний обстоювати людську гідність і права.
Проте, незважаючи на те, що світ чекав цієї розв’язки і хід засідання РБ ООН транслювали у прямому ефірі провідні світові новинарні телеканали, першість у медіа-рейтингах здобула трагедія у Японії – наслідки землетрусу та цунамі, а поруч з тим ускладнення, що виникли внаслідок аварії на атомній станції, яка опинилася неподалік від епіцентру стихійного лиха, призвели до того, що назва японського міста Фукусіма стала не менш знаною у світі ніж сумнозвісний Чорнобиль чи вулкан Ей-яфьят-фай-окудль.
Вже зараз можна сказати, що стихійне лихо у Японії призвело не лише до трагічних людських втрат, але й матиме наслідком політичні та економічні відголоски у АТР та світі загалом. Міністр оборони Японії відрядив до місць стихійного лиха з метою подолання наслідків трагедії понад 40% т.зв. збройних сил держави. Допомога надходить до Японії з різних куточків світу, включно з Китаєм та Північною Кореєю. Зі спеціальною заявою виступив японський імператор Акіхіто. Монарх визнав, що на АЕС «Фукусіма» склалася ризикована ситуація, і закликав японців не втрачати самовладання й продовжувати підтримувати один одного так само, як це було дотепер. Імператор також відзначив, що дуже переживає за людей у постраждалих районах, які змушені жити в умовах холоду, нестачі продовольства, води, палива та різнорідних викликів, донедавна відомих японцям лише з історії. Вочевидь підстави для занепокоєння є – і не малі. Японія, яку всі звикли сприймати як один із символів процвітання, економічних успіхів та технологічного розвитку не знала такої біди від часів Другої світової війни і вочевидь поза своїм екологічним виміром, трагедія у Японії матиме значні наслідки для світу.
Передусім, вже зараз видається очевидним, що катастрофа у Японії похитне позиції правлячої партії. Громадяни Японії глибоко розчаровані відсутністю прозорості у діях компанії Tokyo Electric Power Company (TEPCO) – власниці атомної станції Фукусіма та японського уряду. Японська громадськість переконана, що TEPCO та уряд приховують від них інформацію. Понад те, на адресу TEPCO лунають звинувачення у тому, що вона і раніше приховувала інформацію про стан атомних реакторів. Для держави із розвиненими демократичними традиціями таку недовіру і звинувачення можна вважати мало не вироком політичній силі і не виключено, що на зміну нинішньому уряду до влади у Токіо прийдуть інші політики, які переглянуть як засади внутрішньої політики, так і зовнішньополітичне позиціонування Японії. Не можна виключати, що Демократичну партію біля керма японської політики замінять більш радикальні ліберал-демократи.
Можна говорити і про негативні економічні наслідки для АТР. Зокрема, лихо в Японії позначиться і на економічній ситуації у КНР, адже у 2010 р. Японія виступала найважливішим торгівельним партнером КНР (8% китайського експорту товарів надходило до Японії і 13% товарів Китай імпортував з Японії). Пониження купівельної спроможності у Японії вочевидь завдасть удару по китайській економіці.
Матиме наслідки розвиток подій і для низки держав європейських держав. Скажімо, у Німеччині було ухвалено рішення про призупинення роботи семи атомних станцій на три місяці для з’ясування ризиків, що можуть виникнути під час їх роботи, а також спроможності рятувальників протидіяти таким ризикам. Німецький канцлер А. Меркель заявила про це після позачергової зустрічі із представниками 16 федеральних земель. Таким чином, Німеччина стала першою державою ЄС, що призупинила роботу низки ядерних реакторів. А. Меркель також наголосила, що питання ядерної безпеки має стати на перші позиції порядку денного «Великої двадцятки», однак, це не убезпечило канцлера і її партію від дошкульних втрат рейтингу на користь німецьких «зелених» під час місцевих (земельних) виборів.
Зрештою, ситуація в Японії отримала відлуння і в США. 23 із 104 атомних реакторів розташованих на території Сполучених Штатів (зокрема у Нью Джерсі, Айові, Вермонті) побудовані за тією ж технологією, що й на атомній станції Фукусіма у Японії. Понад те, японське цунамі стане тестом для Транс-тихоокеанської політики США. Адже американські аналітики почасти наголошують, що присутність Сполучених Штатів як держави глобальної за своїми інтересами та можливостями завжди сфокусовані на кризових зонах. Вочевидь, на таку зону перетворюється зараз Японія і те, як зуміє зорієнтується у нових умовах Вашингтон може суттєво позначитися на його позиціях у АТР та світі в цілому (зокрема і щодо Лівії).
А тим часом, як світ потрясається стихіями природи і виявом кращим рис людяності в Японії та соціальними революціями в арабському світі, Тегеран «кує» чинник геополітичного утвердження…
Огляд знакових міжнародних подій «ПАНОРАМА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ» підготовлено експертами ГНДО «Група стратегічних та безпекових студій»