Будьмо самі собою!, – будьмо кращими, вище власної гри!

Огляд знакових міжнародних подій “ПАНОРАМА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ” за період  27 березня-1 квітня  2011 р.

Маємо думати, – передусім, думати про кроки інших, що стали наслідком наших слів і чеснотних вчинків. Саме так мали б починатися чисельні наради у державах, що належать до гранд-держав міжнародної спільноти.

…Хто б міг подумати, що Москва проявить гнучкість, Вашингтон – забудькуватість, Брюссель – витримку… А Пекін – так взагалі, згадає, що він Піднебесна… Хто б міг при цьому припустити, що гнучкість Москви – насправді, фанатична відданість її стрижневим державотворчим принципам, забудькуватість Вашингтону – ознака його стратегічної далекоглядності, витриманість Брюсселю – свідчення про термін бродіння дипломатичної інтриги, а Піднебесна – це просто КНР.

Лихоліття мають колись припинитися!, – з такими девізами йдуть держави у світ, – а ще додають у свій, «прогресивний спосіб» – демократично, стабільно, ефективно… Виявилося, як доводить сьогодення, що всі ці шляхи ведуть до смерті, – хоча б когось із протестестуючих. Ось такий у нас гуманізм. Та, зрештою, досить про людяність… Та й до чого тут Людяність, – сказав би цинік, – коли йде Велика гра, і такої роздачі козирів світові актори не бачили вже давно. І якщо цинічно назвати кризову територію столом, застеленим зеленим сукном, то такої кількості козирних карт на цей стіл не падало вже давно…

Звідки такі судження, – спитаєте? Це судження людей, які ще не перестали вірити у зароджену світовими Гравцями, коли вони ще не перевершили самих себе у цинічності, «культуру миру».

Так от цього тижня: …Ємен не знає наскільки праві обидві сторони; Лівія вдає, що буде примирюватися; Пакистан – сумнівається; афганські екстремісти – відсікають голови; Аль-Каїда неприродно затихла (можливо, у передчутті контролю над частиною Лівії, та й не тільки?!). …І спокою із засобами умиротворення нема ніде. …І те усе на тлі японської трагедії, – так, саме так, не колапсу, а трагедії… Далі – у Кот-д’Івуарі «міжурядові непорозуміння»; Дамаск у передчутті згортання толерантності; турецькі курди ошелешені, тим, що коїться навкруги, як власне сама Анкара; Росія виводить амуніцію з Придністров’я; США кажуть, що гроші на власний уряд закінчились; ЄС шукає серед чужих того, хто його підбив на «лівійську авантюру»; нарешті – арабський світ вказує Тегерану, що той «пересолив» зі своєю стратегією геополітичного домінування.  А Анкара вже просто – волає, що її ніхто не розуміє… Усе Середземномор’я наче зійшло з глузду – усі з усіма хочуть «остаточно звести рахунки». Мабуть, у неблаговидних наслідках цього, як зазвичай, знову буде звинувачений Дядько Сем. Адже – це так зручно.

Здавалося б, – усе вищезгадане свідчить про мозаїчність нинішнього світу, його сегментованість, різнорідність інтересів та різнорідність можливостей. Поза тим, пояснення такій різнорідності вже має свої еквіваленти і прецеденти. І найпершою аналогією, що спадає на думку, знову ж таки є гральний стіл. За ним кожен гравець також має власну мотивацію, власний досвід і уміння, власні фішки і власну готовність пожертвувати певною ставкою задля того, щоб перевести гру у категорію Великої гри і зіграти «ва-банк».

Ставки Лівії не такі вже й високі. Ну чого здавалося б вартий скомпрометований сценами розстрілів мирного населення режим, але ж вони беруть приклад із більш досвідчених гравців. На тлі європейських суперечок щодо доцільності участі у операції, керівництва операцією, коштів на операцію і т.ін. династія Каддафі відчула – сусід за столом «блефував» і при відкритті карт показав не такий вже й захопливий результат. Чому б у таких умовах не зіграти у «подвійний блеф»? Не запропонувати переляканому власною імпотенцією Євросоюзу «реформи і порядок» за умови забезпечення династичного спадкування демократичної влади у Лівії? Наразі чекаємо чи зіграє ця ставка…

Здавалося б – чого варті ставки Пакистану, який наразі навіть не претендує на Велику гру у світовій політиці? Але чи не додає балів Ісламабаду той факт, що впродовж десятиріччя він має шанси стати власником четвертого у світі за потенціалом ядерного арсеналу? За умов панування «культури миру» це не було б аргументом, але у Великій грі це козир, чи не так?

Чи такі вже великі ставки Аль-Каїди – терористичної структури переслідуваної у всьому світі? Здавалося б – ні, але – цькування вже згаданого Дядька Сема призведе до того, що єдиний дієвий гравець-конкурент Осами бін Ладена може «спасувати»…

Чи така вже велика ставка Москви, що зголошується вивести амуніцію (хтозна, що розуміє під цим Кремль) із сумнозвісної Ковбасної? Проте ж – невідомо у який спосіб, якими шляхами і зрештою куди насправді вивозитимуть «амуніцію» – особливо, беручи до уваги нинішній попит на ринку звичайних озброєнь у світі…

Здавалося б – чи такі вже малі ставки Вашингтону у цій глобальній грі, де США посідають ключові позиції? Але чи справді ті ставки настільки високі, коли навіть в самій державі щодо них нема консенсусу?

То яка ж з усього наведеного мораль?: НАТО все покриє, НАТО все помирить… Чи не так? Видається, що такі підходи у розумінні способів гарантування міжнародної безпеки призведуть до переобтяження ролі Альянсу. Альянс не може бути «пожежною командою» навіть попри зміни своєї політичної суті, яку, наразі, визначають як глобальну. А може не будемо ховатися за колективну відповідальність?, – і скажемо, що ми неготові довести зрілість своїх амбіцій… Як ото в анекдоті: Санта!, – Санта!, – Санта-Клаус!, – А я тебе таки спіймав!, – Ось як?Ну, так що ж, хлопчиську, тепер мені тебе доведеться убити…

Огляд знакових міжнародних подій «ПАНОРАМА МІЖНАРОДНОЇ ПОЛІТИКИ» підготовлено експертами ГНДО «Група стратегічних та безпекових студій»

Коментарі та пінги закриті.

Коментарі закриті.